Bronz

BRONZ

Bakırın çinko içermeyen tüm hadde alaşımlarına genel olarak bronz denir ve çeşitleri ana alaşım elementi ile belirtilir. Geleneksel bronzlar bakır-kalay alaşımlarıdır ve kalay bronzu ya da çoğu zaman fosforla de okside edildiğinden fosfor bronzu olarak adlandırılır.

Mevcut stoklarımız;

Bronz stoklarımız kalay( RG5-RG10-SnBz12) ve alüminyum bronzlarından oluşmaktadır. Kalay bronzları içerdiği kalayın etkisiyle yüksek da yanıma, sertliğe ve aynı zamanda yüksek sünekliğe sahiptirler.

Pompa, türbin pervaneleri, sonsuz dişli ve kaymalı yataklar, ağır yük düşük dönme hızında çalışan yataklar vb. yerlerde kullanılırlar. Stoklarımız boş ve dolu çap malzemelerden oluşmaktadır.

Alüminyum bronzları, yüksek sıcaklıklardaki çalışma şartlarında gösterdikleri mekanik dayanım ve iyi korozyon direnciyle tanınırlar. Proses sırasında kuvvetli sürtünme ve yapışma aşınmasından dolayı yüzey ha sarına yol açabilecek kılavuz makarası, kızak ve takımlar için en uygun malzeme alüminyum bronzudur.

Yüksek sıcaklıklarda gösterdikleri dayanım nedeniyle, nikel içeren türlerinden kızgın buhar vanaları yapılır. Kıvılcım yapmayan takımlar ile derin çekme ve basma kalıp malzemesi olarak yararlanılabildiği gibi fazla yüklenen kaymalı yataklar için de, yatak malzemesi olarak kullanılır. Stoklarımız arasında boş ve dolu çap malzemesi olarak bulunmaktadır.

Hotline
+902244432112